انواع پنل خورشیدی

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی در سطح جهان، انواع پنل خورشیدی به صورت متفاوت به این عرصه راه پیدا کرده است. شاید برای شما نیز این سوال مطرح شود که پنل خورشیدی چیست و چگونه کار می‌کند؟

پنل های خورشیدی از جمله منابع تولید انرژی هستند که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. در واقع با استفاده از انواع پنل خورشیدی هیچ گونه محدودیتی برای دریافت انرژی خورشید نخواهیم داشت و می‌توانیم از آن در زمینه‌هایی مختلف بهره بگیریم. به طور کلی پنل خورشیدی به صفحاتی گفته می‌شود که وظیفه‌ی آن تبدیل پرتوهای تابشی خورشید به انرژی مصرفی است. در ادامه مطلب با انواع پنل‌های خورشیدی، مزایا، معایب و کاربرد‌های آن آشنا خواهیم شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در تماس باشید.

 

انواع پنل خورشیدی

به طور کلی پنل‌های خورشیدی در دو دسته خانگی و صنعتی جا می‌گیرند. هر کدام از انواع پنل خانگی و خورشیدی کاربردهای مخصوص به خود را دارند. دقت کنید که پنل خورشیدی چه در عنوان خانگی و چه در عنوان صنعتی، تبدیل انرژی خورشید به انرژی مصرفی را انجام می‌دهند. برای دیدن انواع پنل خورشیدی می‌توانید به اینستاگرام مراجعه نمایید.

 

انواع پنل خورشیدی خانگی

پنل های خورشیدی خانگی به دو دسته پنل مونو کریستال خانگی و پنل خورشیدی پلی کریستال تقسیم می‌شوند. در ادامه با جزئیات انواع پنل خورشیدی خانگی آشنا خواهیم شد.

 

معرفی انواع پنل خورشیدی خانگی

پنل خورشیدی خانگی مونو کریستالی

یکی از انواع پنل خورشیدی، پنل مونو کریستالی برای استفاده خانگی است. برای ساخت این نوع پنل از یک عدد کریستال از جنس سیلیکون خالص به کار گرفته می‌شود. این کریستال توان بسیار زیادی برای دریافت پرتو خورشید و تبدیل آن به انرژی خورشیدی دارد. لازم به ذکر است که این نوع پنل خورشیدی، فضای خیلی کمی را اشغال کرده و برای استفاده در منزل راحت است. برای مشاهده پنل خورشیدی مونو کریستال می‌توانید به تلگرام ما مراجعه نمایید.

  پنل خورشیدی پلی کریستال

از دیگر انواع پنل خورشیدی خانگی می‌توان به نوع پلی کریستال اشاره کرد. این نوع پنل خورشیدی با استفاده از چند عدد کریستال ساخته شده و نسبت به نوع مونو کریستال، بازدهی کمتری دارند. در بین انواع پنل خورشیدی، این مدل به شکل مربع طراحی شده و برای خانه‌هایی که نور خورشید به آنها کمتر تابیده می‌شود، گزینه بسیار مناسبی است. از مهمترین مزایای این مدل پنل خورشیدی می‌توان به جابه‌جایی و نصب راحت آن اشاره کرد.

 

انواع پنل خورشیدی صنعتی

از دیگر انواع پنل خورشیدی، نوع صنعتی آن است که در سطح گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. پنل خورشیدی صنعتی یک ابزار مناسب برای تبدیل کردن نور خورشید به انرژی الکتریسیته است که به عنوان یک منبع انرژی الکتریسیته نامحدود در جهان شناخته می‌شود.

انواع پنل خورشیدی صنعتی از سیستم سولار استفاده کرده و می‌توانند به راحتی برای سال‌های آینده، انرژی پاک تولید نمایند.

از مهمترین انواع پنل خورشیدی صنعتی می‌توان به پنل خورشیدی پلی کریستال صنعتی، پنل مونو کریستال صنعتی و پنل خورشیدی تیم فیلم اشاره کرد. هر کدام از انواع پنل‌های خورشیدی مذکور بهترین خدمات سیستم‌های برق اضطراری و پنل‌های خورشیدی را به کاربران ارائه می‌دهد. در ادامه با جزئیات بیشتری در زمینه انواع پنل خورشیدی صنعتی آشنا خواهیم شد.

 

انواع پنل خورشیدی صنعتی چیست

 

پنل خورشیدی مونو کریستال

یکی از انواع پنل خورشیدی در نوع صنعتی آن، پنل مونو کریستال صنعتی این که پربازده‌ترین پنل خورشیدی صنعتی می‌باشد. این نوع پنل از چینش منظم و دقیق برخوردار بوده و به نسبت سایر انواع پنل‌های خورشیدی، از نظر اقتصادی به‌صرفه تر است.

 پنل خورشیدی پلی کریستال صنعتی

پنل خورشیدی پلی کریستال از دیگر انواع پنل خورشیدی است که بازدهی آن بین ۱۸ تا ۲۱ درصد می‌باشد. این نوع پنل به نسبت پنل پلی کریستال فضای کمتری را اشغال می‌کند. از مهمترین مزایای این نوع پنل می‌توان به طول عمر بالای آن اشاره کرد.

پنل خورشیدی تین فیلم

پنل خورشیدی این فیلم از دیگر انواع پنل خورشیدی صنعتی است که به عنوان نسل دوم پنل‌های خورشیدی شناخته می‌شود این نوع پنل از وزن بسیار سبک و بازدهی بالایی برخوردار بوده و بسیار انعطاف پذیر است. لازم به ذکر است که پنل خورشیدی تین فیلم بیشتر از پاور بانک‌ها، ماشین‌حساب‌ها و کوله پشتی‌های خورشیدی به کار گرفته می‌شود.

 

کاربرد پنل خورشیدی

انواع پنل خورشیدی در زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شود. در واقع تبدیل انرژی که از طریق این پنل‌ها انجام می‌شود، موجب شده تا در صنایع مختلف کاربردهای زیادی داشته باشد. از مهمترین کاربردهای پنل خورشیدی می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • پمپ‌های خورشیدی
 • ساعت خورشیدی
 • ماشین حساب خورشیدی
 • روشنایی خورشیدی
 • یخچال‌های خورشیدی
 • پنل خورشیدی عشایری
 • سیستم تغذیه برق پرتابل

 

کاربرد انواع پنل خورشیدی چیست

 

مزایای پنل خورشیدی

انواع پنل خورشیدی مزایای زیادی را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهد. از مهمترین مزایای پنل‌های خورشیدی در انواع مختلف خانگی و صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به سوخت
 • سیستم خنک کننده ژنراتور
 • عدم نیاز به شبکه سراسری
 • جلوگیری از ایجاد آلودگی در محیط زیست
 • عدم ایجاد آلودگی صوتی
 • عدم استفاده از آب برای تولید برق

 

معایب پنل خورشیدی

انواع پنل خورشیدی علاوه بر کاربردها و مزایایی که به کاربران ارائه می‌دهد، معایبی نیز دارد. در نتیجه لازم است که معایب این ابزار شناسایی شود. در ادامه مهمترین این معایب بیان شده است.

 • هزینه زیاد
 • وابستگی زیاد به تغییرات تابش خورشید
 • نیاز به باتری برای استفاده در شب
 • عدم تولید برق در روزهای بارانی و ابری
 • عدم تولید در سطح گسترده به دلیل کمبود فناوری
 • جا گیری در مساحت زیاد
 • کاهش تولید انرژی در زمستان

 

سخن آخر

به طور کلی انواع پنل خورشیدی ابزارهای مناسبی برای تولید انرژی برق از درآمدهای نور خورشید هستند. امروزه از این ابزار به عنوان یک منبع نامحدود و توسعه یافته استفاده می‌شود. پنل‌های خورشیدی با استفاده از سیستم سولار کار کرده و به راحتی نصب می‌شوند. مهمترین عاملی که در پنل‌های خورشیدی مورد توجه قرار می‌گیرد، سیستم عملکرد آن‌ها است که می‌تواند برای سالیان آینده مورد استفاده قرار بگیرد. ما در این مطلب سعی کردیم ضمن معرفی انواع پنل خورشیدی خانگی و صنعتی، در مورد مزایا، معایب و کاربرد‌های این ابزار اصلاحات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. در صورت کسب اطلاع بیشتر درباره ما می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید