سیستم خنک کننده ژنراتور

یکی از دستگاه‌های بسیار کاربردی که در صنایع و حوزه‌های مختلف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستگاه دیزل ژنراتور می‌باشد. این دستگاه از جمله دستگاه‌هایی می‌باشد که در زمان قطع برق به صورت سراسری با تولید برق از خاموشی و قطع شدن فرآيند کار جلوگیری می‌کند.

این دستگاه از دو بخش دیزل و ژنراتور تشکیل شده است و ممکن است در اثر فعالیت و کار کردن زیاد، داغ کند. به همین خاطر لازم است تدابیری جهت خنک کردن دیزل ژنراتور در نظر بگیریم. در ادامه این مطلب قصد داریم که بیشتر درباره خنک کننده ژنراتور صحبت کنیم. در صورتی که به این مطلب علاقه مند هستید، می‌توانید تا پایان ما را همراهی کنید‌. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر درباره ژنراتور و سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور نیز می‌توانید مطالب موجود در تلگرام ما را بخوانید.

علت نیاز ژنراتور به خنک کننده‌ها

حتما شما از این موضوع آگاهی دارید که تمامی موتور‌ها پس از شروع به کار کردن، مقدار زیادی گرما تولید می‌کنند و ژنراتور‌ها نیز همچون موتور‌ها پس از روشن شدن و شروع فعالیت، گرمایی را تولید می‌کنند.

در ژنراتور‌ها اتصالات و انشعابات زیادی وجود دارد که همگی آن‌ها در اثر تولید جریان برق، گرمای زیادی را نیز تولید کرده و در سراسر ژنراتور این گرما را پخش می‌کنند. این موضوع اهمیت استفاده از خنک‌کننده‌های ژنراتور را نشان می‌دهد تا از طریق استفاده از این خنک‌کننده‌ها گرمای موجود در ژنراتور را از بین برده و آن را خنک کنیم تا بتوانیم از خدمات سیستم‌های برق اضطراری ژنراتور و پنل‌های خورشیدی استفاده کنیم.

اگر گرمایی که در ژنراتور تولید شده و به وجود آمده است را از آن خارج نکنیم، ممکن است متحمل خسارت‌ها و زیان‌های زیادی شویم و این مورد دلیلی موجه برای استفاده کردن از خنک کننده ژنراتور می‌باشد.

روش‌های موجود جهت خنک کردن ژنراتور

استفاده کردن از یک سیستم سرمایشی مناسب جهت خنک کردن ژنراتور اهمیت زیادی دارد. شاید ابن مورد نیز برای شما سوال شده باشد که سیستم سرمایشی چیست و انواع آن کدامند؟ یک سیستم سرمایشی سیستمی است که با تولید و ایجاد سرما به کاهش گرمای به وجود آمده کمک می‌کند. این سیستم سرمایشی که برای کاهش گرمای تولید شده در ژنراتور مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم خنک کننده ژنراتور نام دارد. در ادامه به معرفی چند روش موجود که برای خنک کردن ژنراتور وجود دارد، اشاره می‌کنیم.

 

آشنایی با خنک کننده ژنراتور

 

سیستم خنک کننده مایع

یکی از روش‌های موجود جهت خنک کردن ژنراتور، روش سیستم خنک کننده مایع می‌باشد که از آن با نام سیستم آب خنک نیز یاد می‌شود. این سیستم خنک کننده ژنراتور از انواع مختلفی برخوردار بوده که شما ‌می‌توانید با توجه به یک سری از عوامل و شرایطی که وجود دارد یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و جهت خنک کردن ژنراتور‌ها از آن استفاده کنید.

اگر بخواهیم چند مورد از انواع سیستم خنک کننده مایع را به شما معرفی کنیم، می‌توانیم به سیستم‌هایی که به کمک هیدروژن و یا به کمک روغن سعی در کاهش دمای ژنراتور دارند، اشاره کنیم. شما می‌توانید از طریق تماس با مجموعه‌ی ما یعنی مجموعه برنا بنیان اطلاعات زیادی را درباره این روش به دست آورید. در ادامه توضیح کوتاه و مفیدی را برای آشنایی شما با این سیستم خنک کننده بیان می‌کنیم.

در این سیستم خنک کننده ژنراتور، مایع خنک کننده به وسیله‌ی یک پمپ آب در اتصالات و انشعابات موجود در دستگاه ژنراتور شروع به گردش می‌کند. با جریان پیدا کردن مایع خنک کننده در این قسمت‌ها از ژنراتور، گرمای تولید شده در دستگاه به مایع منتقل شده و از گرمای دستگاه کاسته می‌شود و بدین صورت دستگاه ژنراتور خنک می‌شود.

معمولا برای دیزل‌های ژنراتور بزرگ از سیستم خنک کننده مایع هیدروژنی استفاده می‌شود. شما می‌توانید اطلاعات بیشتر درباره‌ی این روش را در صفحه اینستاگرام ما مطالعه کنید‌.

 

مطالب مرتبط: آموزش تعمیر دیزل ژنراتور برق 

 

سیستم خنک کننده هوا

روش دیگری که جهت خنک کردن ژنراتور وجود دارد، سیستم خنک کننده‌ی هوا می‌باشد که به طور کلی برای اجرای این روش، دو حالت وجود دارد.

در حالت اول شما می‌‌توانید از سیستم تهویه‌ی هوای باز استفاده کنید و به وسیله‌ی یک سیستم که نحوه‌ی عملکرد آن مشابه به اگزوز می‌باشد، گرمای تولید شده در ژنراتور را از انتهای این دستگاه خارج کنید.

حالت بعدی در این سیستم خنک کننده ژنراتور، حالت استفاده از روش هوای قفل شده یا محصور شده می‌باشد. در این حالت هوای در داخل دستگاه ژنراتور محبوس می‌شود و در اثر گرمایی که در ژنراتور وجود دارد، فرایند بازیافت هوا به صورت خودکار شروع می‌شود.

استفاده از این روش معمولا برای دیزل‌های کوچک صورت می‌گیرد و شما می‌توانید علاوه بر استفاده از این روش‌ها با استفاده از آموزش اجرای عایق کاری موتور‌خانه و عایق کاری کردن این قسمت از مزیت‌های زیادی بهره مند شوید.

 

خنک کننده ژنراتور چیست

 

کدام روش از روش‌های سیستم خنک کننده ژنراتور موثرتر است؟

شاید برای شما این مورد نیز سوال شده باشد که کدام یک از روش‌های خنک کردن ژنراتور موثرتر است‌. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که انتخاب یک خنک کننده ژنراتور به عواملی بستگی دارد‌. از جمله این عوامل می‌توانیم به ابعاد دستگاه دیزل ژنراتور، توان تولید آن و مواردی که از آن دستگاه استفاده می‌شود، بستگی دارد.

شما می‌توانید با توجه به این مورد بهترین دستگاه خنک کننده ژنراتور را انتخاب و خریداری کنید. همچنین از این خنک کننده‌ها می‌توانید برای پنل‌های خورشیدی نیز استفاده کنید‌. اگر برای شما این سوال پیش آمده که پنل خورشیدی چیست و چگونه کار می‌کند؟، می‌توانید مقالات قبلی مجموعه‌ی ما را در این زمینه مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله قصد داشتیم که شما را با خنک کننده ژنراتور آشنا کنیم و نکاتی را در خصوص این دستگاه برای شما بیان کردیم. در صورتی که در زمان خرید دستگاه‌های خنک کننده نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید، می‌توانید از خدمات کارشناسان و مشاوران ما استفاده کنید. اگر در خصوص مجموعه ما نیز مطمئن نیستید، می‌توانید با تحقیق و کمی جست و جو درباره ما یعنی مجموعه برنابنیان اطلاعاتی را بدست آورده و به ما اعتماد کنید.

در مقاله بعدی قصد داریم که درباره منبع موتور کویل موتورخانه با شما صحبت کنیم و به این سوال که منبع موتور کویل موتورخانه چیست و چگونه کار می‌کند؟، پاسخ دهیم.

از اینکه با نگاه پر از مهرتان تا پایان این مقاله فنی ما را همراهی کردید، از شما تشکر می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید