منبع کویل موتورخانه

منبع کویلی یکی از روش‌های گرم کردن آب مورد نیاز برای اماکن مسکونی و صنعتی است، حتی هنگام قطع برق که کل سیستم از کار می‌افتد، می‌توان از پنل‌های خورشیدی استفاده کرد. منبع کویل دار موتورخانه را یک مبدل حرارتی غیر مستقیم شناخته و می‌تواند به وسیله کویل‌های خود، حرارت را به آب سرد انتقال دهد و به این روش آب گرم مورد نیاز را تامین کند.

در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد که منبع کویل موتورخانه چیست و چگونه کار می‌کند؟ همچنین درباره مزایا و معایب استفاده از منبع کویل دار، آشنایی با تاسیسات برقی ساختمان و انواع آن و موضوعات لازم شرح خواهیم داد.

منبع کویل دار چیست؟

یکی از سوال‌های مربوطه این است که منبع کویل دار چیست؟ منبع کویل دار یکی از تجهیزات ضروری و مهم در موتورخانه‌ها محسوب می‌شود. این منبع دستگاهی است که به روش‌های غیر مستقیم آب گرم بهداشتی مورد نیاز را تامین می‌کند و علاوه بر آن یک مخزن برای نگهداری آب به شمار می‌رود. این مخزن، کویل مسی و منبع ذخیره آب دارد و میزان ظرفیت آن در ابعاد و اندازه‌های مختلف است، پس مصرف کننده با توجه به نیاز خود، حجم متناسبی از منبع کویلی را تهیه کرده و استفاده می‌کند. منبع کویل دار دارای ابعاد افقی و عمودی است که می‌توانید از طریق تماس با ما نمونه مناسبی از آن را بر اساس محل نصب تهیه کنید.

منبع کویل دار موتورخانه

 

انواع منبع کویل موتورخانه

همانطور که گفتیم منبع کویل موتورخانه، از محل ذخیره و کویل ساخته شده است که انواع شکل ظاهری مختلفی دارند ولی دارای عملکرد یکسانی هستند. انواع منبع کویل دار اصلی که تفاوت زیادی از لحاظ شکل ظاهری دارند شامل منبع کویلی افقی و منبع کویلی عمودی یا ایستاده است که به صورت حضوری یا در اینستاگرام به فروش می‌رسند.

اجزای تشکیل دهنده منبع کویل دار

منبع کویلی که برای گرم کردن آب به کار می‌رود. هنگام قطعی برق یا گاز و مشکلات احتمالی نیز می‌توان از پنل‌های خورشیدی استفاده کرد، از اجزای متفاوتی تشکیل شده است. هر کدام از اجزای منبع کویل دار وظیفه خاصی بر عهده داشته و برای بازدهی بیشتر و عملکردی بهتر کار می‌کنند. اجزای اصلی منبع کویل موتورخانه شامل منبع، پایه، جداکننده، کویل و بوشن است.

  • منبع دستگاه: برای استفاده از ورقه‌های فولادی در ساخت منبع، باید درباره توان کاری، میزان خوردگی در برابر آب و همچنین میزان فشار کاری سیستم ارزیابی‌هایی صورت گیرد. علاوه بر آن طراحی و ساخت منبع در نصب آن و قرارگیری دستگاه بسیار موثر است.
  • پایه: در ساخت منبع افقی از پایه‌های شاسی و زیر سری و در ساخت منبع عمودی یا ایستاده از پایه‌هایی که به مخزن وصل شوند، استفاده می‌شود.
  • جداکننده: در منبع کویل دار قطعه‌ای وجود دارد به نام عدس چدنی که از طریق دیواره و لاستیک که مخصوص آب بندی است، لوله‌های رفت و برگشت را از یکدیگر جدا نگهداری می‌کند.
  • کویل: کویل به دو صورت است که هردوی آن‌ها حالتی منحنی داشته و به صفحه‌ای منفذدار وصل می‌شوند.
  • بوشن: بوشن در اتصال لوله‌ها نقش مهمی دارد. تعدادی بوشن به منبع کویلی وصل شده‌اند که برای رفت و برگشت آب گرم به کار می‌رود.

 

اجزای منبع کویل دار

 

هر کدام از اجزای تشکیل دهنده منبع کویل دار ویژگی‌ها و کاربرد خاصی دارند. برای اطلاع بیشتر از ویژگی‌های اجزا می‌توانید به کانال‌های تلگرام مراجعه کنید.

طرز کار منبع کویلی

درباره منبع کویل دار توضیحاتی را بیان کردیم. حال درباره طرز کار منبع کویلی صحبت می‌کنیم. منبع کویلی یک مبدل حرارتی است و وسیله‌ای کاربردی برای نگهداری آب گرم است. کارکرد منبع کویلی همانند آبگرمکن‌هاست، با این تفاوت که در آبگرمکن فرایند گرمایشی از طریق شعله انجام می‌پذیرد ولی منبع گرمایشی منبع کویل موتورخانه از طریق آب است. با بررسی خدمات طراحی و سازه ساختمان و موتورخانه می‌توانید این محصول را به کار ببرید.

داخل منبع کویل موتورخانه، لوله‌های مسی نصب شده است. نحوه کار منبع کویل دار و کلیه سیستم‌ مکانیکی بدین صورت است که منبع از طریق این لوله‌ها با آب سرد در تماس هستند و آب سرد به صورت غیر مستقیم به آب گرم تبدیل می‌شود. لوله‌های ورودی آب شهر از قسمتی به منبع کویل دار وصل شده است. آب سرد در برخورد با کویل، حرارت بیشتری پیدا می‌کند. از بالای منبع در قسمت خروجی به سمت مصرف کننده ارسال می‌شود. در قسمت بالای منبع خاصیت ترموسیفون طراحی شده است که دلیل قرار گرفتن محل خروج آب گرم تولید شده در آن بخش است. در جای دیگر، کنار پمپ لوله‌ای به کویل متصل شده که از این طریق بخاری آب گرم به منبع می‌رسد.

برق منبع کویل دار موتورخانه

پنل خورشیدی چیست و چگونه کار میکند؟ سیستمی که نور خورشید را جذب و آن را به برق تبدیل می‌کند و می‌توان از آن برای تولید برق و ذخیره آن استفاده کرد. یکی از کاربردهای این سیستم تامین برق منبع کویل دار است که با قطع برق از کار می‌افتد.

مزایای استفاده از منبع کویل دار

مزایای استفاده از منبع کویل موتورخانه که هنگام انتخاب باید به آن‌ها توجه کرد، شامل مواردی از قبیل میزان سرعت نسبتا زیاد تولید آب گرم، طول عمر بالا، قابلیت حمل و نقل راحت نصب و تعویض آسان منبع کویل دار، پایین بودن میزان رسوب گیری و قابلیت شستشوی راحت آن است.

 این منبع در ظرفیت‌‌های گوناگون ساخته می‌شود، برای انواع نیازها پاسخگو است. از طرفی هنگام قطعی برق، با استفاده از سیستم‌های برق اضطراری می‌توان از وجود آب گرم بهره برد.

معایب استفاده از منبع کویل دار

در کنار مزایا، معایب استفاده از منبع کویل دار را نیز بیان می‌کنیم. این دستگاه کاربردی دارای مصرف انرژی بالایی است که با بررسی تاسیساتی و برقی ساختمان، تا حدودی می‎توان از هدر رفتن انرژی جلوگیری و آن را مدیریت کرد. این دستگاه چون حجم بزرگی دارد، در موتورخانه فضای زیادی را به خود اختصاص داده و اشغال می‌کند. تعمیر و تعویض قطعات این منبع کار دشواری بوده است. همچنین به عایق کاری نیاز دارد و در فصل تابستان باید از پمپ گردشی استفاده کرد.

 

مزایا و معایب منبع کویل دار

 

جمع بندی

در این مقاله درباره منبع کویل موتورخانه و اجزای آن صحبت کرده است. توضیحات مختصری درباره نحوه کار، مزایا و معایب این منبع و نیاز استفاده از ژنراتور هنگام قطعی برق را بیان کردیم. این دستگاه که وظیفه انتقال حرارت به آب را بر عهده دارد، دارای اهمیت زیادی در نصب و تعمیر منبع کویل دار است. باید به دست افراد متخصص سپرد تا مشکلات به وجود نیاورد و خسارتی به دنبال نداشته باشد.

با تحقیق درباره ما می‌توانید با خدماتی که در اختیار شما قرار می‌گیرد آشنا شوید و وسیله مورد نیاز خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید