آشنایی با انواع روش های بازسازی ساختمان

 1. خانه
 2. /
 3. سازه ساختمان
 4. /
 5. آشنایی با انواع روش های بازسازی ساختمان
انواع روش های بازسازی ساختمان

انواع بازسازی ساختمان امروزه به افراد کمک کرده است تا بتوانند در محیط خانه یا مکان مورد نظرشان تغییراتی را ایجاد کنند و پس از تغییر از ایجاد محیط جدید لذت ببرند. افرادی که به طور تخصصی در این زمینه کار می‌کنند، تلاش می‌کنند تا مکان‌هایی که قدیمی هستند و نیاز به تغییر یا تعمیر دارند را به بهترین صورت ممکن بازسازی کنند. آن‌ها این کار را به گونه‌ای انجام می‌دهند که پس از بازسازی تفاوت چشمگیری بین محیط قبلی با محیط جدید ایجاد شده است.

در فرایند نوسازی کارهای مختلفی همچون تعویض اتصالات و لوله کشی ساختمان، دکوراسیون و… انجام می‌شود. رعایت اصول بازسازی ساختمان توسط افرادی که به انجام این کار مشغولند، کمک می‌کند تا بتوانند کار خود را به خوبی انجام داده و نتیجه‌ی دلخواه مشتری را رقم بزنند. در ادامه بیشتر در خصوص بازسازی ساختمان و انواع روش‌هایی که جهت بازسازی ساختمان وجود دارد، با شما صحبت می‌کنیم‌. 

آشنایی با انواع بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان در حقیقت فرایندی است که به افراد کمک می‌کند تا بتوانند محل زندگی یا محل کارشان را تغییر بدهند بدون این که نیاز باشد ساختمان را خراب کرده و دوباره مراحل ساخت ساختمان را سپری کنند. در این مرحله تغییراتی جزئی از قبیل تغییر مکان ستون، تغییر دکوراسیون داخلی ساختمان و… انجام می‌شود و محیط مورد نظر تغییر زیادی می‌کند. هدفی که در زمان بازسازی دنبال می‌شود، این است که بتوانیم کیفیت را در محیط مورد نظر بهبود بدهیم و دوباره بتوانیم از محیطی که در اختیار داریم استفاده کرده و ارزش آن را افزایش بدهیم.

انواع بازسازی ساختمان نیز در این زمینه کمک زیادی به افراد کرده تا بتوانند محیط مورد نظرشان را مطابق با خواسته و علایق و سلایق خود تغییر بدهند و آن را به یک محیط جذاب و چشمگیر تبدیل کنند. بنابراین با سپردن تمامی کارهای بازسازی ساختمان به یک پیمانکار بازسازی ساختمان می‌توان مراحل بازسازی را به صورت اصولی و به خوبی پشت سر گذاشت.

 

انواع روش های بازسازی ساختمان

 

انواع روش های بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان امروزه به واسطه‌ی پیشرفت‌های صورت گرفته در این زمینه به شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود و شما می‌توانید با توجه به سبکی که دوست دارید و تغییراتی که مد نظر شماست یکی از روش‌ها را انتخاب کرده و فرایند بازسازی ساختمان را انجام دهید.

در ادامه انواع بازسازی ساختمان را به شما معرفی می‌کنیم تا شما با این روش‌ها و انواع مختلف بازسازی آشنا شده و راحت تر برای بازسازی محل موردنظرتان تصمیم بگیرید و مراحل بازسازی ساختمان را به خوبی پشت سر بگذارید. 

 

بازسازی به شیوه‌ی ارکونولوژیک یا مرمت علمی 

یکی از انواع بازسازی ساختمان که نیازمند تخصص بالایی در این زمینه است، بازسازی اکولوژیک است که به آن مرمت علمی نیز می‌گویند. در این روش اولین مرحله مشاهده و بررسی خانه است که با دقت و توجه بالایی این کار انجام می‌شود. پس از بررسی در صورتی که متخصص تشخیص بدهد، لازم است که یکی از کارهای زیر برای بازسازی ساختمان انجام بشود‌.

 • ممکن است پس از بررسی متخصص تشخیص بدهد که پی ساختمان نیاز به حفاری دارد. 
 • همچنین این امکان وجود دارد که متخصص بیان کند، لازم است نمای ساختمان بازسازی شود و نمایی جدید و نو جایگزین نمای قبلی ساختمان بشود. 
 • سفت کاری‌هایی همچون سفت کاری ترک های ایجاد شده بر روی دیوار نیز در فرایند بازسازی با توجه به نظر متخصص ممکن است که انجام شود.
 • مقاوم کردن ساختمان برای شروع فرایند بازسازی 
 • سوار کردن المان‌ها و قسمت‌های جدا شده بر روی یکدیگر

 

انواع بازسازی ساختمان؛ به روش آرتیستیک یا مرمت هنری 

 

بازسازی به شیوه‌ی آرتیستیک یا مرمت هنری 

نوع دیگری از انواع بازسازی ساختمان، بازسازی به شیوه‌ی آرتیستیک یا مرمت هنری می‌باشد. در انجام این نوع بازسازی نیاز است که شما از شخصی متخصص در این زمینه کمک بگیرید و انجام بازسازی را به شخص مرمت کننده بسپارید تا وی با توجه به سلایق خود کار مرمت و بازسازی را انجام دهد. شخص متخصص وی خودش تصمیم می‌گیرد که کدام بخش‌ها از محل مورد نظر شما حذف شود و چه بخش‌هایی به آن محیط اضافه شود تا آن محیط به محیطی ایده‌ال و زیبا تبدیل شود.

این شیوه از مرمت و بازسازی بیشتر برای خانه‌ها و یا مکان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دیگر قرار نیست برای مدت زمان زیادی از آن‌ها استفاده کرد زیرا بنای این ساختمان‌ها بسیار قدیمی است و انتظار عمری طولانی را نمی‌توان از آن‌ها داشت. برای بازسازی بناهای مربوط به دوره‌ رنسانس از این نوع از انواع بازسازی ساختمان استفاده شده است. شما می‌توانید چند نمونه از بناهای بازسازی شده با این روش را در اینستاگرام ما مشاهده کنید. 

 

بازسازی خانه به روش حفاظتی 

با گذشت مدت زمان زیادی از ساخت خانه، ساختمان در دسته‌ی خانه‌های قدیمی قرار می‌گیرد چون دیگر استحکام اولیه را ندارد و مصالح و تجهیزات به کار رفته برای ساخت آن فرسوده شده است، بهترین کار انجام بازسازی به صورت حفاظتی است.

در این نوع از انواع بازسازی ساختمان در قدم اول سازه تقویت شده و سپس برای ایجاد تغییراتی در ظاهر خانه اقداماتی انجام می‌شود. در این روش هدف اصلی که دنبال می‌شود تقویت کردن سازه می‌باشد و ایجاد تغییرات هدفی است که به دنبال هدف اصلی دنبال می‌شود. در این روش در اولین قدم تلاش می‌کنند تا دیوارها، تیرها، ستون‌ها و… مقاوم و بازسازی شوند.

شما با سپردن این کار به یک مجموعه‌ی معتبر می‌توانید از تخریب و نوسازی ساختمان جلوگیری کنید و با انجام بازسازی حفاظتی در محلی مستحکم با تغییراتی زیبا و چشمگیر زندگی کنید.

 

انواع بازسازی ساختمان؛ به روش سبکی

 

بازسازی به روش سبکی 

نوع دیگری از انواع بازسازی ساختمان، بازسازی سبکی است که به آن بازسازی آناستیلوز می‌گویند. در این نوع بازسازی شکل کلی ساختمان تغییری نمی‌کند و قسمت‌هایی که دچار آسیب شده‌اند، به همین شیوه مجدداً بازسازی می‌شوند. زمانی که شما با این روش بازسازی خانه‌ی خودتان را انجام می‌دهید، در حقیقت تفاوت چندانی در ظاهر خانه ایجاد نمی‌کنید و تنها قسمت‌های قدیمی که نیاز به بازسازی دارند را همچون گذشته ترمیم می‌کنید. شما می‌توانید نمونه‌هایی از این مدل بازسازی را در تلگرام ما مشاهده کنید.

 

به روش پاکسازی سبکی 

روش دیگری که برای بازسازی ساختمان وجود دارد، پاکسازی سبکی است. در این روش از خدمات طراحی و معماری داخلی ساختمان استفاده می‌شود و با توجه به نظر شخص متخصص قسمت‌هایی که در محیط مورد نظر وجود دارند و اضافی تلقی می‌شوند، حذف می‌شود. متخصص با حذف کردن قسمت‌های اضافی که باعث زشت به نظر رسیدن مکان مورد نظر شده‌اند، جلوه و ظاهری خاص را به محیط می‌بخشد. در اولین قدم شخص ماهر محیط خانه را بررسی و مشاهده می‌کند تا بتواند ایرادات و قسمت‌های اضافی را شناسایی کند.

پس از شناسایی، بازسازی محل مورد نظر آغاز می‌شود و با حذف قسمت‌های غیرکاربردی و ایجاد تغییرات کاربردی در محیط موردنظر، آن مکان به مکانی ایده‌آل و رویایی تبدیل می‌شود. این نوع از انواع بازسازی ساختمان را امروزه می‌توانید در خانه‌های مختلف که اجرا می‌شود، مشاهده کنید. 

 

بازسازی به روش تکمیلی 

در روش بازسازی تکمیلی تلاش می‌شود تا قسمت‌هایی از خانه که دچار فرسودگی شده و قدیمی به نظر می‌رسد را با ایجاد یک سری تغییرات و انجام بازسازی تغییر داد و علاوه بر رفع فرسودگی به جدیدتر دیده شدن آن کمک کرد. با انجام این مدل از بازسازی می‌توان کمک کرد تا عمر خانه طولانی‌تر شود و بتوان برای مدت زمان بیشتری از این مدل از خانه‌ها استفاده کرد. استفاده از این روش برای خانه‌های قدیمی بیشتر صورت می‌گیرد و شما می‌توانید نمونه‌هایی از آن را در فضای مجازی با عنوان بازسازی داخلی ساختمان و… مشاهده کنید. 

 

مزایای انجام انواع بازسازی ساختمان

 

مزیت انجام بازسازی ساختمان 

کمک گرفتن از انواع بازسازی ساختمان و روش‌های موجود برای آن مزیت‌هایی را برای شما به همراه دارد که در زیر برخی از این مزیت‌ها را برای شما بازگو می‌کنیم.

 • کمک کردن یه زیباتر دیده شدن فضای خانه و… و ایجاد تغییراتی زیبا در این فضا از جمله مزیت‌های انجام این کار است. شما می‌توانید با انجام این کار محیطی را که در اثر گذر زمان زیبایی و جذابیت خود را از دست داده است را تغییر داده و زیبایی و جلوه‌ای خاص را به او ببخشید. 
 • کمتر بودن هزینه‌های خدمات بازی ساختمان در مقایسه با هزینه‌های تخریب و خدمات طراحی سازه ساختمان جدید مزیتی دیگر است که در اختیار افراد قرار گرفته است. امکان ایجاد تغییراتی بی‌نظیر با بودجه‌ای کمتر این فرصت را برای افراد به وجود آورده تا بتوانند بدون نیاز به تخریب تغییراتی را در فضای خانه به وجود آورند. 
 • انجام بازسازی ساختمان کمک می‌کند تا ارزش ملک شما افزایش پیدا کند و این مورد نیز یکی از مزیت‌ها و پوئن‌های مثبت در زمان فروش خانه و ملک به حساب می‌آید.

در اختیار قرار گرفتن امکانات بیشتر برای زندگی راحت‌تر و پر از آرامش نیز مزیتی است که با استفاده از انواع بازسازی ساختمان در اختیار شما قرار می‌گیرد. 

 

مطالب مرتبط: برنامه ریزی بازسازی ساختمان

 

کلام آخر 

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع بازسازی ساختمان آشنا کنیم و در خصوص هر یک از روش‌هایی که برای بازسازی ساختمان وجود دارد، مطالبی را برای شما بیان کردیم. با انجام بازسازی ساختمان شما از مزیت‌های زیادی برخوردار می‌شوید که ما ۴ مورد از مزیت‌های مهم آن را برای شما بازگو کردیم. در صورتی که در زمینه‌ی انواع بازسازی ساختمان برای شما سوالی به وجود آمده است، می‌توانید از طریق تماس با کارشناسان ما سوال خود را با آن‌ها در میان گذاشته و از کمک آن‌ها استفاده کنید. 

مجموعه‌ی برنابنیان یکی از مجموعه‌های موفق در این زمینه است که شما جهت آشنایی بیشتر با آن می‌توانید قسمت درباره ما را مطالعه کنید تا اطلاعات بیشتر را راجع به برنابنیان دریافت کنید. 

از این که تا آخر این مقاله ما را با نگاه گرمتان همراهی کردید از شما تشکر می‌کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید