آشنایی با تخریب و نوسازی اپارتمان

این مقاله در مورد تخریب و نوسازی آپارتمان بازگو می‌کنیم. امروزه همانطور که می‌دانید جامعه بشری همواره در حال ارتقا کیفیت محل زندگی خود است. چرا که شکل، کیفیت و ظرافت محل سکونت از جهت‌های مختلفی امری حائز اهمیت تلقی می‌شود. به همین دلیل ساختمان‌سازی و معماری نیز گسترش یافته و سبک زندگی را متحول کرده است. به طور کلی تغییر و تحول در محل زندگی را می‌توان به ۲ دسته کلی تقسیم کرد که شامل تخریب و نوسازی ساختمان و بازسازی ساختمان و بازسازی آپارتمان می‌شود. 

شاید شما نیز به این فکر افتاده است که محل زندگی خود را بازسازی کنید، اما اطلاع نداشته باشید که مجاز به انجام چه کارهایی هستید، برایتان سوال باشد که می‌توانید دیوار اتاق خواب را بردارید تا پذیرایی بزرگتر شود یا آیا می‌توان با حذف آشپزخانه، آشپزخانه مدل دلخواه خود را ساخت؟ اینجاست که باید در مورد قوانین تخریب و نوسازی آپارتمان اطلاعات لازم را به دست آورید.

همچنین لازم به ذکر است که بر اساس قوانین کشور ایران خانه‌ها و آپارتمان‌هایی که قدمت بیشتر از ۲۰ سال دارند، نیاز به تخریب، نوسازی و یا بازسازی آن‌هاست. چرا که ممکن است دیواره‌ها و یا سقف آن‌ها دارای ترک خوردگی و یا فرسودگی باشد که سبب ریزش ساختمان یا آپارتمان می‌شود و خطرات حامی و مالی جبران‌ناپذیری را با خود به همراه دارد. علاوه بر این خطرات، ساختمان‌هایی با قدمت بیش از ۲۰ سال یا به عبارتی ساختمان‌های کلنگی، از ارزش کمتری هنگام خرید و فروش برخوردار هستند.

اگر شما نیز قصد تخریب و نوسازی آپارتمان خود را دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با این قوانین به صورت کامل آشنا شوید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در صفحه اینستاگرام نیز ما را دنبال کنید و یا قسمت درباره ما را مطالعه کنید.

 

معرفی تخریب و نوسازی آپارتمان و ساختمان

 

تخریب و نوسازی آپارتمان و ساختمان

باید بدانید که قوانین تخریب و نوسازی آپارتمان در هر کشوری مختص به خود بوده و با قوانین کشورهای دیگر دارای تفاوت‌هایی است. به عنوان مثال باید اشاره کنیم که در کشوری مثل انگلستان اگر حتی فردی صاحب و مالک یک ساختمان باشد، باز هم این اجازه را ندارد که برای تخریب آن اقدام کند. لازم به ذکر است که در صورتی که فردی بدون هیچگونه اجازه قانونی اقدام به تخریب ملک خود کند از سمت دولت جریمه خواهد شد. در حالی که در کشور ما قوانین تخریب ملک ساده‌تر است و جریمه‌های سنگینی با خود به همراه ندارد. 

به صورت کلی تخریب یک سازه به معنای خراب کردن یک ساختمان و ملک برای تغییرات در محیط اطراف است. بنابراین بعد از آن می‌‌توان در همان محل ساختمان جدیدی احداث کرد؛ یا آن فضا را به پارک تغییر داد.

فرآیند تخریب هم می‌تواند به صورت یکباره انجام شود که مصالح آن دیگر قابل استفاده نباشد، هم می‌توان به صورت دستی این کار را انجام داد. در حالتی که تخریب به صورت دستی انجام شود، زمان زیادی نیاز دارد اما در نهایت تمام مصالح آن قابل استفاده مجدد می‌باشند. 

همچنین همانطور که در قسمت بالاتر نیز اشاره کردیم ساختمان‌هایی که بیشتر از ۲۰ سال قدمت دارند به دلیل خطراتی که می‌توانند با خود به همراه داشته باشند، می‌توان جهت بازسازی آن‌ها اقدام کرد. اگر در مورد تخریب و نوسازی آپارتمان به راهنمایی‌های بیشتر دارید، می‌توانید به قسمت خدمات طراحی سازه ساختمان در همین صفحه مراجعه کنید.

همچنین می توانید در کانال تلگرام نیز ما را همراهی کنید.

 

قوانین تخریب و نوسازی آپارتمان چیست؟

 

قوانین تخریب و نوسازی آپارتمان

مطابق با قوانین تخریب و نوسازی آپارتمان ملک‌هایی که عمر آن‌ها از ۲۰ سال بیشتر باشد باید تخریب شوند. چرا که فرسوده بودن ساختمان و احتمال خرابی آن‌ها روی بناهای مجاور وجود دارد. البته لازم به بیان است که تخریب باید به شکل درست و اصولی صورت گیرد تا ساکنین ساختمان‌های مجاور دچار هیچ گونه مشکلی نشوند.

به صورت کلی تخریب در ساختمان‌‌ها به دو صورت انجام می‌شود: 1- کل ساختمان به طور کامل تخریب شده و بنای جدیدی جای آن را می‌‌گیرد. 2- تخریب بنا جزئی بوده و اسکلت ساختمان تغییر نمی‌‌کند. از روش دوم بیشتر در مواردی استفاده می‌‌شود که فونداسیون ساختمان هنوز سالم بوده و همچنین خود بنا ارزش بسیار زیادی دارد. اما باید اشاره کنیم که قوانین تخریب ساختمان شامل موارد زیر می‌شود.

  • کسب مجوز
  • حفاظت از حریم خیابان
  • قطع کردن کنتورها
  • مهار کردن دیوارها
  • حفاظت از کارگران

موارد بالا قوانین تخریب و نوسازی آپارتمان ها بود که قبل از هرگونه اقدامی برای تخریب باید موارد بالا رعایت شود. اما شاید برای این سوال به وجود بیاید که قوانین نوسازی چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که قوانین تخریب ساختمان با قوانین بازسازی و نوسازی تفاوت‌های زیادی دارد. دلیل این تفاوت به دلیل تغییری بوده که در ساختمان ایجاد می‌‌شود. در تخریب، بنای فعلی به طور کلی از بین می‌‌رود اما در بازسازی شما تنها بخش‌‌هایی از خانه را تغییر می‌‌دهید. همچنین شما عزیزان می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تخریب و نوسازی آپارتمان به مطلب اصول بازسازی ساختمان، نحوه عایق کاری مراجعه کنید. 

شرایط نوسازی ساختمان چگونه است؟

 

شرایط نوسازی ساختمان

به طور کلی باید بدانید که بازسازی با نوسازی تفاوت‌های دارد به همین دلیل مالکان خانه‌های قدیمی باید تصمیم خود را بگیرند که آیا قصد دارند که کدام یک از این عملیات را روی خامه یا ساختمان خود انجام دهند. به بیان کلی شرایط نوسازی ساختمان به این معنی است که یک ساختمان با بافت قدیمی را انتخاب کنیم و تصمیم بگیریم که عمل نوسازی را روی آن انجام دهیم.

در نتیجه باید شروع به تعمیر نمای داخلی ساختمان که دارای بافت قدیمی است کنیم که با این عمل بافت یک ساختمان از لحاظ نمای داخلی، نوسازی می‌‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب بازسازی داخلی ساختمان سربزنید.

تمام عملیات و تغییرات که روی بافت قدیمی ساختمان‌ها انجام می‌‌شود، حتی عملیات جابجایی دیوارها نیز به‌ عنوان بازسازی تلقی می‌‌شود. بنابراین هر عملی که باعث افزایش پایداری ساختمان شود، بازسازی محسوب می‌‌شود. باید توجه داشته باشید که در عملیات بازسازی، ساختمان تخریب نمی‌‌شود و تعمیرات ضمن حفظ ساختار بنا انجام می‌‌شود. همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به مطلب خدمات طراحی معماری داخلی ساختمان مراجعه کنید تا بتوانید با آگاهی بیشتری برای تخریب و نوسازی آپارتمان خود اقدام کنید.

 

قانون بازسازی آپارتمان

 

قانون بازسازی آپارتمان

برای قوانین بازسازی آپارتمان باید توجه داشته باشید که با موافقت چه تعداد از اعضا این کار امکان‌پذیر است. ساختمان‌های فرسوده، بدون موافقت اقلیت واحد‌ها هم قابل بازسازی است. در ماده ۱۳ قانون تملک آپارتمان‌ها به این موضوع اشاره شده است.

براساس این ماده قانونی در صورتی که به تشخیص ۳ نفر از کارشناسان رسمی دادگستری عمر مفید ساختمان به پایان رسیده است. به هر دلیل دیگری ساختمان دچار فرسودگی کلی شده باشد و خطر یا ضرر مالی و جانی به همراه داشته باشد. اقلیت مالکان قسمت‌‌های اختصاصی موافق تجدید بنای آن نباشند، آن دسته از مالکان که قصد بازسازی مجموعه را دارند، می‌‌توانند بر اساس حکم دادگاه، با تأمین مسکن استیجاری مناسب برای مالک یا مالکانی که از همکاری خودداری می‌کنند نسبت به تجدید بنای مجموعه اقدام کنند.

پس از اتمام عملیات بازسازی و تعیین سهم هر یک از مالکان از بنا و هزینه‌‌های انجام‎ شده، سهم مالک یا مالکان یاد شده پرداخت کنند.

در صورت عدم توافق در انتخاب کارشناسان، وزارت مسکن و شهرسازی با درخواست مدیر یا هیات مدیره اقدام به انتخاب کارشناسان یاد شده خواهد کرد. بر اساس این ماده چنانچه به تشخیص و تایید کارشناسان رسمی دادگستری ادامه زندگی در ساختمان، موجب ضرر و زیان باشد، دادگاه حکم به بازسازی و نوسازی ساختمان را صادر خواهد کرد. به‌ طورکلی بازسازی در کشور ما شامل ۴ نوع است که شامل بازسازی حفاظتی ساختمان، بازسازی سبکی ساختمان (مخصوص بناهای تاریخی است)، بازسازی با روش پاک‌سازی سبکی و بازسازی تکمیلی ساختمان است. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مطلب طراحی ساختمان با هوش مصنوعی و پیمانکاری ساختمان مراجعه کنید.

 

سخن آخر

در این مطلب به موضوع قوانین تخریب و نوسازی آپارتمان پرداختیم. همانطور که می‌دانید به دلیل اینکه تعداد ساختمان‌های فرسوده در کشور ما زیاد است. بهتر است که با این قوانین به صورت کامل آشنا شوید. همچنین با اینکه بخش زیادی از این فرآیند زیر نظر مهندسان با تجربه انجام می‌‌شود اما مالکین محترم هم باید درباره روند کلی فرآیند و قوانین تخریب و نوسازی آپارتمان و ساختمان‌ها اطلاعات داشته باشند.

اگر قوانین تخریب را رعایت کنید، احتمال بروز حوادث ناگوار تا درصد بالایی کاهش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که بازسازی ساختمان‌ها اغلب دارای توجیه اقتصادی بوده و در صورت بازسازی مالک می‌تواند به مراتب ارزش افزوده بیشتری را کسب کند.

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و راهنمایی‌های لازم با ما تماس حاصل کنید و از خدمات مشاوره ساختمان این مجموعه بهره مند شوید. سپاسگزاریم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید. امیدواریم مطالب فوق در زمان تخریب و نوسازی آپارتمان برای شما مفید واقع شود. همچنین در صورت هرگونه سوال و نیاز به راهنمایی می‌توانید از طریق شماره‌های سایت با کارشناسان با تجربه ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید