قرارداد پیمانکاری ساختمان بدون مصالح و با مصالح چگونه است؟

  1. خانه
  2. /
  3. مشاوره و پیمانکاری
  4. /
  5. قرارداد پیمانکاری ساختمان بدون مصالح و با مصالح چگونه است؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

در این مقاله درباره قرارداد پیمانکاری ساختمان بدون مصالح و بامصالح و دستمزدها و آیتم‌های قرارداد توضیح داده می‌شود. با تیم شرکت پیشگامان برنا بنیان همراه باشید.

 

قرارداد پیمانکاری ساختمان با مصالح و بدون مصالح و هزینه های آنها

در این پیمان‌های ساختمانی تمام هزینه‌های مربوط به پروژه، به دو قسمت تقسیم می‌شود:

 

دستمزد اجرایی نیرو انسانی:

این دستمزد به شکل یک مبلغ مشخص از طریق آنالیز قیمت‌های بازار از طریق پیمانکار به کارفرما پیشنهاد می‌شود و کارفرما در یک سیستم مناقصه‌ای بین پیمانکارها، قیمت پایین‌تر را انتخاب می‌کند. این در صورتی است که در اسناد مناقصه به فهرست بهایی‌بودن پروژه اشاره‌ای نشده باشد.

 

هزینه مصالح پای کار و لوازم و اجناس فاکتوری:

مبلغ این هزینه‌ها نیز از طریق آنالیز قیمت‌های بازار بعلاوه مبلغ حمل بار و تخلیه نیز به صورت کامل محاسبه می‌شود، سپس پیمانکار در همان فرآیند مناقصه‌ای در دستمزد اجرایی به کارفرما پیشنهاد می‌دهد. کارفرما بر حسب پایین‌بودن قیمت برنده مناقصه را اعلام می‌کند. یادآوری این نکته الزامی است که اگر در پیمان‌ها فهرست بهایی باشد، اکثر مبالغ و محاسبات در چارچوب فهرست بها گنجانده شده است.

این دو عاملی که در بالا به تشریح آنها پرداختیم، پدید آورنده‌ی دو نوع قرارداد پیمانکاری ساختمان است: پیمان‌کاری بدون‌مصالح؛ که در اصل اجرای پیمان بدون بخش دوم است. یعنی هزینه مصالح پای کار و لوازم و اجناس فاکتوری کلا در پیمان لحاظ نمی‌شود و فقط دستمزد اجرایی در قرار داد می‌آید.  در حالت دوم پیمان‌کاری بامصالح است؛ که هر دو عامل دستمزد اجرایی نیرو انسانی و هزینه مصالح پای کار و لوازم و اجناس فاکتوری در پیمان لحاظ می‌شود.

 

مطالب مرتبط: چگونه پیمانکار ساختمان شویم؟

 

بخش های قرارداد پیمان کاری ساختمان

اما سوال بعدی این است که یک قرارداد پیمانکاری ساختمان شامل چه آیتم هایی است؟

قرارداد پیمانکاری ساختمان و آیتم های آن

ویژگی طرفین قرارداد

اولین قسمت مربوط به مشخصات طرفین پیمان می‌شود که در آن مشخصات پیمانکار و کارفرما که در اکثر اوقات یک دفتر فنی دولتی است، درج می‌شود.

شرایط ملزم به پیمان

قسمت بعد شرایط عمومی و موضوع قرار داد است که به تشریح محل انجام پروژه و شرایط ملزم به پیمان، اعم از اجرای عملیات‌های ساختمانی و دیگر شرایط می‌پردازد. عمدتا بدون مصالح‌بودن یا بامصالح‌بودن پیمان در همین قسمت ذکر می‌شود.

مشخصات فنی

مشخصات فنی بر مبنای نقشه‌ها و دتایل‌ها و دستورعمل‌های اجرایی صادره از سوی دفاتر فنی در پیمان اصلی پیوست می‌شود و مقدمات نظارت بر پروژه را فراهم می‌آورد و ناظران بر طبق آن دستورعمل‌ها کار را ارزیابی می‌کنند. از دیگر کاربردهای مشخصات فنی مندرج در قرارداد می‌توان به برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مدون پروژه اشاره کرد که بر حسب شرایط ساخت همچون زمان شروع به کار یا محل آغاز پروژه  تغییر می‌کند.

هزینه قرارداد

اینجا اصلی‌ترین تفاوت پیمان با مصالح و بدون مصالح را شاهد هستیم. به عبارتی این گونه در قرار داد قید می‌شود که: هزینه کل قرارداد پیمانکاری ساختمان بدون مصالح به ارزش … می‌باشد و با وجود برآورد مصالح به ارزش … می‌باشد. همچنین به تفکیک فهرست بهای ابنیه، تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی نیز درج می‌شود و درصد وزنی مشخص می‌گردد تا به اندازه حجم‌کاری که پیمان‌کار در آینده انجام می‌دهد، به آن صورت وضعیت تعلق گردد.

 

مطالب مرتبط: پیمانکار بازسازی ساختمان

 

شرایط پرداخت

شرایط پرداخت در قرارداد پیمانکاری های ساختمان بدون مصالح و بامصالح متفاوت است. در اکثر مواقع برحسب درصد وزنی مبالغ پروژه در پیمان‌های بدون مصالح جهت تهیه مصالح موردنیاز، مبلغی به صورت تنخواه گردان به پیمان‌کار پرداخت می‌گردد. اما در قرارداد پیمانکاری های ساختمان با مصالح پرداختی جلوتر از کارکرد معنی ندارد و پیمان‌کار باید طبق برنامه زمان‌بندی جلو برود. سپس با تایید صورت وضعیت و درصد کارکرد از طریق ناظر مبلغ کارکرد خود را دریافت کند. درحال‌حاضر اعتبار نقدی به پروژه‌ها تخصیص داده نمی‌شود و مبلغ کارکرد از طریق سهام اخزا تسویه می‌شود.

اسناد و مدارک پیمان

همان نقشه‌ها و دتایل‌های پیوست شده به مشخصات فنی، اسناد و مدارک پیمان را تشکیل می‌دهند. به صورت دقیق ‌تر خود پیمان، اولین سند قانونی محسوب می‌شود. سپس نقشه‌ها و دتایل‌های اجرایی، طرح‌های معماری تفصیلی و نقشه‌های کلی دیگر اسناد و مدارک پیمان محسوب می‌شوند.

مدت انجام پروژه

مدت زمان انجام پروژه ها بستگی به انجام وظایف پیمانکاری ساختمان دارد. جهت اطلاعات بیشتر به مطلب ” پیمانکاری ساختمان چیست وظایف آن کدام است؟ ” مراجعه کنید. مدت زمان پروژه‌ها نیز در پیمان ذکر می‌شود که از روز تحویل زمین به پیمانکار محاسبه می‌شود.

تعهدات

برای شروع به کار از لحاظ قانونی پیمانکار و کارفرما باید تعهداتی را متقبل شوند. تعهداتی همچون مسائل بیمه‌ای و کسورات، حقوق و سنوات و همچنین اچ سی و ایمنی عمدتا در این بخش قید می‌شوند.

فسخ قرارداد

تمام قراردادهای قانونی در آخرین قسمت خود بندهایی دارند مبنی بر فسخ قرارداد.

قرارداد پیمانکاری ساختمان و فسخ قرارداد

 جمع بندی

در کل در تمامی قراردادها، این طرفین قرارداد هستند که مفاد درون قرارداد را تعیین می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر درمورد خدمات پیمانکاری و مشاوره ای و مشاوره ساختمانی به صورت آنلاینی و رایگان با ما، یعنی برنا بنیان تماس بگیرید. همچنین اگر میخواهید درباره ما بیشتر بدانید، می‌توانید به سایت و فروشگاه ما نیز سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید