طراحی معماری ساختمان

یکی از فرآیند‌های اساسی و مهم در ساخت بناهای متفاوت طراحی معماری ساختمان می‌باشد که معمولاً در ساخت خیلی از بنا‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این کار از رشته‌ها و دانش‌های زیادی بهره گرفته می‌شود. به طوری که رشته‌های معماری، فلسفه و زیبایی شناسی، علوم اجتماعی، برنامه ریزی، شهرسازی و… همگی در طراحی ساختمان موثر هستند.

طراحی ساختمان از این جهت اهمیت دارد که سبب زیبایی و ارزش ساختمان می‌شود و فضای مشخصی را مطابق با محیط ایجاد می‌کند. همچنین طراحی معماری ساختمان فقط شامل طراحی ساختمان نمی‌شود بلکه شامل تزئین بنا، حفظ پایداری و مقاومت نیز می‌شود. به طوری که در کانال‌های تلگرام نمونه‌های طراحی معماری مانند طراحی دکوراسیون اداری، سالن کنفرانس و منزل‌ها دیده می‌شود. در این متن به بررسی صفر تا صد طراحی ساختمان به طور کامل می‌پردازیم. همراه ما بمانید.

 

آموزش طراحی معماری ساختمان

همان‌طور که گفته شد طراحی معماری در ساختمان یک فرآیند اساسی و مهم است و باید مرحله به مرحله انجام شود. می‌توان گفت که هنگام مشاوره با معماران و مشاوران ساختمان سازی و آموزش طراحی ساختمان متوجه می‌شوید که طراحی معماری ساختمان دارای اصول مهمی است.

 

آموزش طراحی معماری ساختمان

 

پیش طراحی معماری

اساس فرایند معماری ساختمان در آموزش این کار پیش طراحی است که به عنوان اولین مرحله این کار شناخته می‌شود. در این مرحله اطلاعات لازم و پایه جمع آوری می‌شود. به طور کلی هدف از این مرحله شناخت سبک ساختمان، نیاز مشتری، تعیین میزان فضای لازم، نحوه استفاده از فضا و… است. بنابراین در این مرحله یک چکیده از روند پروژه مشخص می‌شود. برای اطلاع بیشتر می‌توانید به سایت پیشگامان برنا بنیان مراجعه کنید.

طراحی شماتیک

در این مرحله جلسات متعددی برگزار می‌شود تا ایده‌های معماری به مشتریان ارائه شود و پروژه کم به کم به صورت کلی شروع به شکل گیری کند. در این مرحله با استفاده از تصاویر و مدل‌ها یک دید کلی از پروژه به مشتریان ارائه می‌شود و ایرادها نیز در این مرحله اصلاح می‌شوند.

توسعه پروژه

مرحله بعدی در روند آموزش طراحی ساختمان توسعه پروژه است. در این مرحله به برنامه ریزی برای اصلاح ساختمان، محاسبه برآورد هزینه‌ها، اصلاح فرم ساختمان و… پرداخته می‌شود. لازم به ذکر است که توسعه پروژه مهم‌ترین مرحله در طراحی معماری ساختمان است. همچنین با مراجعه به پیج‌های طراحی ساختمان در اینستاگرام می‌توان این روند را به صورت جزئی‌تر بررسی کرد.

جمع آوری اسناد ساختمان

در مرحله بعد نقشه‌های طراحی ساختمان به صورت کامل جمع آوری شده و ابعاد و جزئیات پروژه مشخص می‌شوند. به طوری که نحوه قرارگیری ابعاد و اجزای ساختمان نسبت به هم، تجهیزات، مواد و… در این مرحله مشخص می‌شوند. در آموزش طراحی معماری ساختمان این مرحله از حیاتی‌ترین مراحل آموزش به شمار می‌رود.

 

مطالب مرتبط: طراحی ساختمان با هوش مصنوعی

 

رعایت اصول لازم در طراحی معماری ساختمان

اصول طراحی معماری ساختمان یکی از نکات مهمی است که در طراحی باید به آن توجه کرد. در واقع برای طراحی معماری لازم است الزامات رعایت شده و به استاندارد‌ها نیز توجه شود.

 

اصول طراحی معماری ساختمان

 

اصل اول: طراحی معماری ساختمان نیازمند افراد با مهارت است. به طوری که در این فرآیند باید از مهندسان عمران، معماران، برنامه نویس‌ها، تیم طراحی، مهندسان محیط زیست و… کمک گرفته شود. همچنین در طراحی ساختمان متخصص ساخت و ساز و مالک باید حضور داشته باشند.

اصل دوم: در طراحی ساختمان معماران باید هنگام طراحی از عوامل فرهنگی، تئوری، تاریخی و… استفاده کنند. همچنین استفاده از علم و هنر در پروژه یکی از اصول مهم طراحی ساختمان است. به طوری که با برقراری تماس با طراحان دکوراسیون داخلی می‌توان از این سبک‌ها بهره گرفت.

اصل سوم: در انجام این فرآیند باید از متریال مناسب برای پروژه استفاده شود. این موضوع مهم‌ترین اصول طراحی ساختمان می‌باشد. همچنین باید به استانداردهای معماری، روش‌های پیاده سازی درست و… توجه شود. از طرفی توجه به طراحی پایدار و فرآیند‌های معماری لازم است.

 

بازسازی ساختمان

اصول بازسازی ساختمان و خانه مهم است که در طراحی معماری ساختمان نباید از آن صرف نظر کرد. این فرآیند یکی از عملیات مهم ساختمانی است که به ترمیم ساختمان می‌پردازد. بازسازی ساختمان یکی از مراحلی است که در طراحی معماری ساختمان می‌توان بسته به نیاز آن را به کار گرفت. از طرفی این فرآیند جنبه‌های مختلفی دارد. به طوری که بازسازی ساختمان و انواع و الزامات آن با توجه به نوع سازه متغیر است و می‌تواند بنا به دلایل مختلفی انجام شود.

 

بازسازی و طراحی معماری ساختمان

 

در این فرآیند ابتدا باید به مشاوران و متخصصان و  خدمات طراحی و معماری داخلی ساختمان با مهارت مراجعه کرد و راهنمایی‌های لازم را درباره بازسازی ساختمان دریافت کرد. در مرحله بعد ساختمان مورد نظر تخریب می‌شود و لازم است بخش‌هایی از ساختمان از بین بروند. سپس بعد از تخریب بخش‌های لازم باید با اجرای پروژه بازسازی به قسمت‌های لازم سازه مورد نظر اضافه شود.

 

 هوشمند سازی ساختمان

یکی از موضوعات مهمی که در طراحی معماری ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است خدمات طراحی و سازه ساختمان و هوشمند سازی BMS می‌باشد. انجام این کار در معماری از مزایای زیادی برخوردار است. در این فرایند بخش‌های متفاوت ساختمان کنترل می‌شوند و همچنین عملکرد اجزای ساختمان در ارتباط با هم در مصرف بهینه قرار می‌گیرند و به میزان زیادی سبب کاهش هزینه‌های ساختمان می‌شود.

در واقع با استفاده از هوشمند سازی ساختمان محیط مطلوبی برای افراد سامانه ایجاد می‌شود و سبب افزایش عمر مفید تجهیزات می‌شود. این کار می‌تواند منجر به یکپارچه سازی ساختمان نیز شود.

بنابراین می‌توان گفت که آموزش هوشمند سازی ساختمان BMS اهداف متفاوتی دارد. در این مجموعه می‌توان گزارش‌های متفاوتی از تجهیزات ساختمانی دریافت کرد. همچنین لازم به ذکر است که استفاده از هوشمند سازی ساختمان در بیشتر ساختمان‌ها برای کنترل تأسیسات می‌باشد. از طرفی این مجموعه با استانداردهای طراحی معماری ساختمان کاملا سازگار است.

 

هوشمندسازی و طراحی معماری ساختمان

 

روش‌ های هوشمند سازی

 مطالعات نشان می‌دهند که  استفاده از سیستم هوشمند BMS منجر به کاهش مصرف انرژی تا حدود ۳۰ درصد می‌شود. با این حساب می‌توان گفت به کار گیری سیستم BMS با استراتژی‌های مختلفی انجام می‌شود. اما بیشترین روش‌های هوشمند سازی عبارتند از:

  • روشن کردن تجهیزات با استفاده از جدول‌های زمان‌بندی
  • بهره برداری از کمترین مقدار ظرفیت در بهره گیری از تجهیزات

همچنین برای خیلی از افراد سوال است که معایب و مزایای هوشمند سازی ساختمان چیست و چه اهمیتی دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید که هوشمند سازی ساختمان منجر به افزایش ضریب تجملات، کاهش وسایل مصرفی، ایجاد رفاه برای ساکنان، بهینه سازی، کنترل ساختمان و… می‌شود. از طرفی دارای معایبی همچون کاهش تحرک افراد، عدم وجود استاندارد‌های طلایی و… می‌باشد.

 

جمع بندی

در این متن به این موضوع  پرداختیم که طراحی معماری چیست؟ همچنین آموزش و نکات طراحی ساختمان را به طور کامل بررسی کردیم. همان‌طور که گفته شد اصول ساختمان بسیار گسترده است و برای طراحی یک ساختمان اصولی باید به نکات مهم توجه شود.

شما نیز می‌توانید برای اطلاع بیشتر درباره طراحی معماری ساختمان و مشاوره ساختمان سازی به صورت آنلاینی و رایگان به سایت ما مراجعه کرده و با جمع آوری اطلاعات درباره ما به طور کامل با اصول طراحی ساختمان آشنا شوید. سپاس از همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید