اجرای سالن کنفرانس

اجرای سالن کنفرانس امروزه در تمامی شرکت‌های بزرگ و موفق بسیار رواج پیدا کرده است. به‌عبارتی بهتر امروزه تمامی شرکت‌ها به دلیل تشکیل جلسات به سالن کنفرانس نیاز دارند که ضروری‌بودن این بخش موجب‌شده که به یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک شرکت تبدیل شود. 

طراحی و اجرای این سالن به‌ویژه برای برگزارکردن جلسات، تعامل کارمندان با یکدیگر، همایش‌ها و مواردی از این قبیل است که برای انجام تمامی این امور می‌توانید با ما در تماس باشید. اما در ادامه این مطلب قصد داریم نکاتی در این زمینه برای شما شرح دهیم. 

 

اجرای سالن کنفرانس چیست؟ 

اجرای سالن کنفرانس در واقع همان‌طور که از نام آن نیز مشخص است به طراحی صفر تا صد سالن مربوط به کنفرانس‌ها مربوط می‌شود. اتاق کنفرانس مکانی است که می‌تواند شامل ده‌ها و یا صدها نفر از کارمندان باشد. به همین دلیل نیز اجرای اتاق کنفرانس دارای اهمیت بسیار زیادی است. 

لازم است بدانید که برای اجرای این نوع سالن‌ها باید نکات مهمی درنظرگرفته‌شود، به عنوان مثال باید در زمان انتخاب وسایل، تجهیزات و یا حتی چینش آن‌ها دقت بسیار زیادی داشته باشید تا علاوه‌بر‌اینکه افراد مختلف بتوانند تعامل مناسبی با یکدیگر داشته باشند به تمامی تجهیزات موردنیاز نیز به‌راحتی دسترسی داشته باشند. در ادامه شما را با چند گام مهم برای اجرای سالن کنفرانس آشنا می‌کنیم. 

 

موارد مهم در اجرای سالن کنفرانس

 

موارد مهم در اجرای سالن کنفرانس 

لازم است این نکته را ذکر کنیم که درصورت‌تمایل برای دریافت بهترین خدمات در زمینه طراحی سالن کنفرانس می‌توانید از طریق اینستاگرام با ما در ارتباط باشید. به‌طورکلی در اغلب شرکت‌های بزرگ و موفق، همان‌طور که بیان شد سالن کنفرانس و اجتماعات دارای اهمیت بسیار زیادی است که به دلیل حضور یافتن شخصیت‌های مهم در طراحی آن مستلزم توجه و دقت زیادی است. در طراحی و اجرای سالن کنفرانس موارد و نکات مهمی وجود دارد که از جمله آن‌‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • محل قرارگرفتن سن و مخاطبان 
 • مسیر عبور افراد 
 • به‌کاربردن رنگ‌های خاص و جذاب 
 • اجراکردن اصول زیبایی‌شناسی سالن 
 • نورپردازی سالن کنفرانس 
 • به‌کاربردن دیوارپوش‌ آکوستیک 
 • مبلمان مناسب سالن 
 • سیستم ویدئویی و صوتی 
 • سیستم‌ کنترل مرکزی 

 

استاندارد طراحی سالن کنفرانس

 

استاندارد طراحی و اجرای سالن کنفرانس 

به‌عبارتی بسیار ساده، استاندارد طراحی و اجرای سالن کنفرانس در مبحث مربوط به طراحی و اجرای این سالن به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که در کنار یکدیگر قرار گرفته و سیستم یکپارچه‌ای به‌وجودمی‌آورند که این امر موجب می‌شود یک سالن کنفرانس به‌بهترین‌نحو ممکن تمامی نیازهای لازم را به‌صورت یکجا برطرف کند که این اجزا و مراحل را در ادامه برای شما بررسی خواهیم کرد. تلگرام دیگر روش ارتباطی است که شما می‌توانید برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر در این زمینه از طریق آن با ما در ارتباط باشید. 

 

ورودی و خروجی در طراحی سالن کنفرانس 

در زمان طراحی و اجرای اتاق کنفرانس نکات مختلف و مهمی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ورودی و خروجی اشاره نمود. در واقع می‌توان بیان کرد که اولین و ابتدایی‌ترین مکان برای طراحی و اجرای سالن کنفرانس ورودی و خروجی‌های آن است که اهمیت بسیار زیادی دارد. جهت آگاهی بیشتر در ادامه به چند نکته مهم در این زمینه اشاره خواهیم کرد: 

 • برای جلوگیری از تجمع بیش‌از حد افراد لازم است تا چند ورودی و خروجی برای سالن در‌نظرگرفته‌شود. 
 • بسیار اهمیت دارد که ورودی‌ها و خروجی‌ها قابل رویت باشند. 
 • باید تا جایی که امکان دارد از ورودی‌ها و خروجی‌های جداگانه برای سالن کنفرانس استفاده نمود. 
 • کمترین عرض درهای ورودی باید حداقل نصف جمع درهای خروجی باشد. 
 • عرض موردنیاز برای درهای سالن کنفرانس به‌ازای هر ۱۰۰ نفر، باید حدود ۸۵ سانتی‌متر باشد. 
 • باید ورودی سالن به‌نحوی طراحی شود که در زمان مواقع اضطراری و یا حوادث بتوان به‌راحتی از آن استفاده کرد. برای دریافت بهترین خدمات طراحی سالن کنفرانس می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مختلف با ما همراه باشید. 

 

سالن پذیرش در طراحی و اجرای سالن کنفرانس

 

سالن پذیرش در طراحی سالن کنفرانس 

در طراحی و اجرای اتاق کنفرانس سالن پذیرش از دیگر بخش‌های مهمی است که در اصطلاح همان سالن انتظار و یا فضایی است که متراژ آن را برای هر ۶ نفر درنظرمی‌گیرند و به‌عبارتی‌بهتر یک متر مربع برای هر ۶ نفر درنظرگرفته‌خواهدشد.

برای مثال برای هر ۳۰۰ نفر باید ۵۰ متر مربع فضا درنظرداشته‌باشید که این مقدار البته حداقل میزان ممکن است و این احتمال نیز وجود دارد که افراد در این حالت حس راحتی نداشته باشند. به‌همین‌دلیل برای ایجاد فضای راحت به‌ازای هر ۶ نفر ۳ متر مربع درنظرمی‌گیرند که درنتیجه آن برای هر ۳۰۰ نفر حدود ۱۵۰ متر مربع فضا وجودخواهدداشت.

 

راهرو سالن کنفرانس 

دیگر بخش مهمی که درزمان اجرای سالن همایش باید به آن توجه شود، راهرو سالن می‌باشد‌. ابعاد فضای راهروی سالن کنفرانس باید ۷۰ سانتی‌متر برای هر ۱۰۰ نفر باشد که البته نکته بسیار مهمی که در این زمینه باید درنظربگیرید، این است که باید به افراد دارای شرایط خاص مانند معلولین و یا افراد دارای ناتوانی جسمی نیز دقت کنید. 

به‌همین‌دلیل در سالن کنفرانس اداری و یا غیراداری برای به‌راحتی عبوردادن ویلچر ۷۰ سانتی‌متر و یا افراد دارای عصا ۳۸ سانتی‌متر درنظربگیرید. در برخی سالن‌های کنفرانس مسیر مشخصی برای نشستن از روبه‌روی ردیف اول صندلی‌ها عبور داده می‌شود که با دقت به شرایط افراد حداقل عرض این راهرو می‌بایست ۱۴۰ سانتی‌متر باشد و علاوه‌براین عرض راهروهایی ‌که کنار دیوار هستند باید ۱۰۰ سانتی‌متر باشد. 

درصورتی که تمایل دارید تمامی این نکات مهم در زمان اجرای سالن کنفرانس درنظرگرفته‌شود، می‌توانید طراحی انواع سالن کنفرانس خودرا به ما بسپارید. اگر که قصد داشته باشید در طراحی سالن خود از دو راهرو در هر طرف سالن استفاده کنید، لازم است بدانید که تعداد استاندارد صندلی‌ها در هر سمت ۱۶ عدد می‌باشد و اگر قصد داشته باشید تنها یک راهرو در یک سمت سالن ایجاد کنید، این تعداد باید به ۸ صندلی کاهش یابد. همچنین اگر سه راهرو درنظرداشته‌باشید، می‌توانید حداکثر ۲۵ صندلی در یک سمت آن استفاده نمایید. 

 

چیدمان صندلی در اجرای اتاق کنفرانس

درمورد چگونگی چیدن انواع صندلی‌ها درزمان اجرای سالن همایش نیز باید گفت که دو عامل مهم و تعیین‌کننده وجود دارند که شامل اندازه صندلی‌ها و همچنین ایجاد یک فاصله مشخص بین ردیف‌ها به‌منظور عبور راحت حضار است.

 نکته مهم و لازم به ذکر این است که فاصله بین ردیف‌ها از ابتدای سالن تا انتهای آن باید یک مقدار مشخص شده‌ای باشد و بهتر است که به منظور ایجاد راحتی بیشتر برای حضار، بین ردیف‌های صندلی اختلاف ارتفاع کافی در‌نظر‌بگیرید که البته این امر به‌طورمستقیم به نوع و ابعاد صندلی بستگی دارد. 

موضوع بعدی در مورد تجهیزات سالن کنفرانس این است که حضار باید بتوانند دید استانداردی در سالن‌های دارای شیب داشته باشند که زاویه دید استاندارد برای مخاطبان به‌این‌گونه است که در حالتی که مخاطبان سر و گردن آن‌ها ثابت باشد و تنها چشم‌ها حرکت داشته باشند، باید حدود ۳۰ درجه درنظرگرفته‌شده‌باشد. علاوه‌بر‌این زاویه دید مناسب درصورتی که سر و چشم به‌صورت جزئی حرکت کنند باید حدود ۶۰ درجه باشد که برای ایجاد درک کامل بدون هیچ حرکتی باید زاویه دید ۱۱۰ درجه برای اجرای سالن کنفرانس در‌نظربگیرید.

 

تجهیزات صوتی سالن‌های کنفرانس 

سیستم صوتی سالن کنفرانس در طراحی این سالن بخش بسیار مهمی است. تجهیزات اصلی که در این سالن استفاده می‌شود عبارتند از میکروفون، منبع تغذیه، پروژکتور، دوربین‌‌ها، تنظیم‌کننده صدا، بلندگو‌ها و موارد دیگری از این قبیل هستند. تجهیزات جانبی که در اجرای سالن کنفرانس نیز بسیار اهمیت دارند شامل هاب، پورت USB، نمایشگر، تجهیزات ضبط صدا و تصویر و مواردی از این قبیل هستند. ازجمله عواملی که در کیفیت صدای سالن نقش بسیار موثری دارد، می‌توان به‌نحوه قراردادن آمپلی فایرها، میکروفون‌ها و همچنین زاویه نصب بلندگو‌ها اشاره کرد. 

 

سیستم های صوتی در طراحی و اجرای سالن کنفرانس

 

سیستم‌های مهم کنفرانس صوتی در طراحی سالن کنفرانس 

علاوه‌بر انواع دکوراسیون سالن کنفرانس موردنیاز، سیستم‌های مهم صوتی نیز وجود دارند که برای مشارکت حضار در بحث‌های جمعی، ترجمه همزمان و یا فعالیت‌های دیگری بسیار ضروری و مهم به‌شمارمی‌روند که درادامه به‌برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم: 

 • به‌نمایش‌گذاشتن تصویر سخنران در نمایشگر‌ها 
 • قابلیت رای‌گیری از حضار 
 • امکان شناسایی همه حضار 
 • امکان پخش‌کردن صدای سخنگو در دیگر بخش‌های سالن 
 • امکان ترجمه صحبت‌ها به‌صورت همزمان 

 

ایجاد امکان اتصال به ویدئو کنفرانس‌ها 

می‌توان بیان کرد که مهم‌ترین نقش سیستم کنفرانس صوتی این است که قابلیت رای‌گیری را ممکن می‌کند. با کمک این سیستم مخاطبان می‌توانند به‌راحتی نظر خود را ارائه کرده و و نتیجه نهایی را بر روی نمایشگرها مشاهده کنند. لازم به ذکر است که سیستم‌های کنفرانس صوتی، براساس نوع تعامل می‌توانند به‌صورت باسیم و یا بدون سیم باشند. البته لازم است بدانید که سیستم نورپردازی سالن کنفرانس نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

اجرای سالن همایش توسط تیم پیشگامان برنابنیان 

درصورت‌تمایل به اجاره سالن کنفرانس و یا اجرای آن و یا داشتن سوالات و ابهاماتی در این مورد می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. همان‌طور که در این مطلب نیز به آن اشاره کردیم، اجرای سالن کنفرانس به این معنی است که قرار است در این مکان همکاری با اشخاص دیگری شکل بگیرد.

پیداکردن تجهیزات مختلف و کاربردی برای این مکان امری بسیار مهم و موثر به‌شمارمی‌رود. به‌همین‌دلیل درصورت‌نیاز می‌توانید برای اجرای سالن خود از تیم پیشگامان برنابنیان کمک بگیرید و درصورت‌داشتن سوالاتی درباره ما با کارشناسان درمیان‌بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید