آشنایی با آموزش تاسیسات مکانیکی ساختمان

یکی از عامل‌های بسیار مهم و حیاتی که در زمینه‌ی ساختمان سازی وجود دارد، توجه کردن به تاسیسات مکانیکی ساختمان می‌باشد. انجام این نوع از تاسیسات ساختمان با توجه به اصول و قواعد جدید که در اثر پیشرفت‌های علم در این زمینه ایجاد شده است، باید انجام شود.

علت تاکید به توجه کردن به اصول و قواعد این تاسیسات به خاطر این است که عدم رعایت این اصول باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی برای افراد ساکن در آن ساختمان می‌شود. این نوع از تاسیسات ساختمانی می‌تواند رفاه و آسایش بیشتری را برای انسان‌ها ایجاد کند.

انجام طراحی تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌ها را باید به افراد حرفه‌ای و متخصصان بسپاریم و از سپردن این کار به افراد بی‌تجربه جلوگیری کنیم. در ادامه در مورد تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم.

آشنایی با بازار کار طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان

اگر به دنبال یک کار و حرفه پردرآمد و عالی می‌گردید، ما فعالیت در زمینه‌ی طراحی تاسیسات مکانیکی در ساختمان را پیشنهاد می‌کنیم. این حرفه در تمام دنیا به یک حرفه پردرآمد و سودآور تبدیل شده است.

شما از طریق انجام طراحی‌های حرفه‌ای در این زمینه می‌توانید به راحتی در بهترین شرکت‌های دنیا استخدام شده و حتی به صورت دورکاری مشغول به کار شوید. با دیدن آموزش اصولی و صفر تا صد طراحی تاسیسات مکانیکی سازه‌هایی چون ساختمان‌ها شما می‌توانید درآمد بالایی به دست آورید.

برای ارائه خدمات از طریق برنابنیان می‌توانید صفحه کلیه خدمات تاسیسات، مکانیکی و برقی ساختمان رجوع کنید و با کارشناسان ارتباط کنید.

تاسیسات مکانیکی ساختمان چیست؟

در هر ساختمان تاسیسات مختلفی وجود دارد، اما مهم‌ترین تاسیسات از بین بقیه تاسیسات، تاسیسات مکانیکی می‌باشد. اهمیت تاسیسات مکانیکی در هر ساختمان بسیار زیاد است. بعضی از کارشناسان ساختمان سازی میزان اهمیت تاسیسات مکانیکی را با تشبیه کردن این تاسیسات به قلب ساختمان نشان می‌دهند.

برای اینکه در فرایند اجرا کردن تاسیسات مکانی در ساختمان مشکلی به وجود نیاید و کار به خوبی انجام شود، لازم است که چند مهندس از مهندسان درگیر این پروژه با هم هماهنگی زیادی داشته باشند. هماهنگی ۳ مهندس عمران، معمار و مکانیک در نتیجه کار و انجام دادن بخش مربوط به تاسیسات مکانیکی ساختمان تاثیر زیادی می‌گذارد.

انسان‌ها همانطور که از انجام دادن هر کاری، اهدافی را برای خود در نظر می‌گیرند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند و کارهای مختلف انجام می‌دهند، در زمان انجام تاسیسات مکانیکی نیز هدف‌هایی را برای خود در نظر می‌گیرند.

از جمله هدف‌هایی که در زمان انجام دادن تاسیسات مکانیک در ساختمان دنبال می‌شود، می‌توانیم به تامین کردن گرما و سرما، پمپ کردن آب به طبقه‌های بالای ساختمان، تهویه کردن هوا و همچنین تامین کردن آب گرم و سرد و… اشاره کنیم.

اطلاعات بیشتر درباره تاسیسات مکانیکی در ساختمان‌ها و سازه‌ها در کانال تلگرام برنابنیان وجود دارد که شما برای اینکه بتوانید بیشتر درباره‌ی این موضوع اطلاعات به دست بیاورید، می‌توانید به کانال برنابنیان سر بزنید و مطالب نوشته شده در آنجا را مطالعه کنید.

 

معرفی تاسیسات مکانیکی ساختمان

 

انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان

تاسیسات مکانیکی ساختمان دارا انواع مختلف و متنوعی می‌باشد که در زیر چند مورد از ان‌ها را برای شما بازگو می‌کنیم.

 • تاسیسات حرارتی مثل سیستم گرمایش و سرمایش
 • تاسیسات گاز رسانی
 • تاسیسات بهداشتی مثل آب و فاضلاب
 • تاسیسات استخر مقل استخر و سونا و جکوزی
 • تاسیسات آتش نشانی مثل اعلام کردن حریق و اطفاء کردن حریق
 • تاسیسات و تهویه مطبوع در بیمارستان‌ها مثل تاسیسات گاز‌های طبی
 • تاسیسات سیتم‌های بخار
 • طراحی کردن و اجرا کردن در تاسیسات مربوط با آبنما
 • طراحی کردن و اجرا کردن در تاسیسات برقی ساختمان مانند پله‌های برقی و آسانسور

مهندسان عمران و مکانیک با همکاری با مهندس معمار در تلاش هستند که اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان به بهترین شکل ممکن انجام شود. در صفحه اینستاگرام ما می‌توانید تعدادی از این موارد را مشاهده کنید.

 

آشنایی با سیسات مکانیکی ساختمان چیست

 

طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان

در زمانی که طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان را انجام می‌دهید، باید به سازه و طراحی ساختمان هم توجه کنید و آن را نیز در نظر بگیرید. لازمه‌ی انجام یک پروژه بی نقص هماهنگ بودن ۳ مهندس عمران، معماری و مکانیک می‌باشد تا فرایند اجرا نیز به خوبی انجام شود. طراحی‌ها و مدل سازی‌های سه بعدی کمک زیادی در این زمینه به مهندسان کرده است. در این مدل سازی ها می‌توانیم عیوب مختلف مربوط به ساختمان، اشتباهات طراحی و ناهماهنگی‌های طرح را قبل از اجرا متوجه شد و از انجام شدن دوباره پروژه و به وجود آمدن زیان جلوگیری کرد.

اگر طراحی تاسیسات مکانیکی در ساختمان به درستی و بر اساس اصول صورت بگیرد باعث می‌شود تا عمر و بقای ساختمان افزایش پیدا کند. شما عزیزان می‌توانید از طریق تماس با ما اطلاعات بیشتری را درباره این نوع از تاسیسات ساختمان به دست بیاورید.

طراحی تاسیسات مکانیکی در ساختمان در زمینه‌های مختلفی مثل تاسیسات بهداشتی، تاسیسات گازرسانی، تاسیسات استخر، تاسیسات درمانی و… انجام می‌شود. در حقیقت طراحی تاسیسات مکانیکی تمامی انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان را در بر می‌گیرد و برای تمامی ان‌ها طراحی صورت می‌گیرد.

 

تاسیسات مکانیکی ساختمان

 

نکات اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان برای یک پروژه

نکات اجرایی تاسیسات مکانیکی در ساختمان برای اجرای یک پروژه بسیار زیاد و در صورتی که تمامی مهندسان مشغول در پروژه به آن دقت کنند، می‌توانند پروژه را به خوبی ساخته و تحویل کارفرمای خود بدهند. در زیر به چند مورد از این نکات اجرایی تاسیسات مکانیکی در ساختمان اشاره می‌کنیم.

 • در نظر گرفتن شیر آب سرد برای قسمت آب سرد در تمامی مدل‌های مختلف یخچال ساید بای ساید و همچنین در نظر گرفتن شیر آب گرم و سرد برای ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی.
 • عایق بندی کردن لوله‌های آب گرم و سرد و در قسمت رایزرها، لوله‌های آب گرم با لوله‌های آب سرد را در فاصله ۱۰ سانتی متری از همدیگر قرار دهید.
 • حداقل ابعادی که باید برای زیر دوشی در نظر بگیریم، ۸۰ در ۸۰ سانتی متر می‌باشد.
 • لوله کشی‌های آب آشامیدنی و آب غیر آشامیدنی به صورت جدا از همدیگر انجام شود.
 • برای باغچه‌های ساختمان‌ها سیستم آبیاری قطره‌ای در نظر گرفته شود.
 • در داخل و خارج از هر خانه یک فلکه قطع آب قرار داده شود.

فایل کامل نکات اجرایی تاسیسات مکانیکی ساختمان Pdf را می‌توانید از کانال ما دانلود کرده و با تمام نکات آشنا شوید.

 

مطالب مرتبط: مشاوره ساختمان سازی به صورت آنلاینی و رایگان

 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا نکاتی را پیرامون تاسیسات مکانیکی ساختمان و طراحی آن صحبت کردیم و مطالب جالبی را در اختیار شما قرار دادیم‌. اگر سوالی درباره‌ی این موضوع به ذهن شما رسیده و به دنبال جواب آن می‌گردید، می‌توانید از کارشناسان و مشاوران برنابنیان کمک بگیرید.

همچنین می‌توانید برای اینکه بیشتر با برنابنیان آشنا شوید، قسمت درباره ما را بخوانید تا درباره‌ی مجموعه‌ی ما نیز اطلاعاتی به دست آورید.از اینکه تا آخر مقاله ما را با نگاه پر از مهر و محبتتان همراهی کردید، از شما تشکر می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید